wtorek, 17 marca 2015

tarta z pieczoną papryką i kozim serkiem

W repertuarze blogowych dań mam już mnóstwo dobrych tart. Darzę je sentymentem i wciąż szukam inspiracji na kolejne wersje. Uwielbiam każde grillowane warzywa, bardzo też lubię kozi ser (pod każdą postacią!) - połączenie tych dwóch składników z góry uznałam za udane, ta tarta tylko to potwierdziła. Dodatkowo wypróbowałam nowy rodzaj spodu - do ciasta dodałam kukurydzianą polentę, która od wielu miesięcy zalegała niechciana w kuchennych szafkach. To dobra odmiana dla tradycyjnego, wyłącznie pszennego ciasta.





tarta z pieczoną papryką i kozim serkiem


składniki:
(na formę o średnicy 24cm)

ciasto
- 200 g mąki pszennej
- 100 g polenty lub mąki kukurydzianej
- 150 g zimnego masła
- pół łyżeczki soli
- jajko
- 1-2 łyżki zimnej wody

farsz
- 2 czerwone papryki
- 2 jajka
- 150 g twarożku koziego
- świeżo zmielone sól i pieprz
- ulubione zioła (np. tymianek lub estragon), świeże lub suszone
- 100 g tartego sera (najlepiej ostrzejszy cheddar lub parmezan)

do podania
- ulubiona sałatka ze świeżych warzyw


Mąkę i polentę przesiewamy do miski, dodajemy sól i rozdrobnione na mniejsze kawałki zimne masło. Całość rozcieramy w palcach, aż do uzyskania konsystencji kruszonki. Na koniec dodajemy jajko i wedle potrzeby (jeśli ciasto będzie za suche) 1-2 łyżki zimnej wody. Masę szybko zagniatamy i wylepiamy nią równomiernie formę na tartę, pamiętając o wyłożeniu brzegów naczynia. Ciasto wstawiamy do lodówki.

Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni. Umyte całe papryki opiekamy, aż skórka będzie praktycznie czarna (trwa to ok 30-40 minut, w tym czasie trzeba je przełożyć 2-3 razy). Upieczone warzywa wkładamy do miski, przykrywamy folią i odstawiamy na ok.10 minut (dzięki temu zabiegowi lepiej odejdą z nich skórki). Temperaturę piekarnika obniżamy do 200 stopni i podpiekamy w nim schłodzone ciasto przez kwadrans. Papryki obieramy z opieczonych skórek i kroimy na ósemki. 

Pozostałe składniki farszu miksujemy na jednolitą konsystencję. Na podpieczone ciasto wylewamy serową masę, a na niej układamy promieniście ósemki warzyw. Całość posypujemy świeżo zmielonym pieprzem i pieczemy w 180 stopniach przez ok.20-25 minut, aż nadzienie się zetnie. Tartę podajemy na gorąco w towarzystwie świeżej sałatki.


Smacznego!

4 komentarze:

  1. poza tym, że ja również lubię tarty (słodkie i słone) to bardzo podobają mi się te talerze!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie musisz jechać do Szczepka! ;)

      Usuń
    2. okej! w końcu muszę tam pojechać ;)

      Usuń
    3. Koniecznie! Myślałam, że już tam byłaś! :) Zobaczysz, przepadniesz...!!!

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...