czwartek, 14 listopada 2019

największe odkrycie roku... KISZONE CYTRYNY!

Wiele lat nosiłam się z zamiarem zakiszenia cytryn. Pomysł wydawał mi się intrygujący, a jednocześnie na tyle abstrakcyjny, że zawsze znalazło się coś pilniejszego do przyrządzenia. Kiedy w końcu na początku roku zakisiłam te owoce, włożyłam je po miesiącu do lodówki i zniknęły gdzieś w jej czeluściach, żeby przypomnieć o sobie kilka tygodni temu. I co to było za odkrycie!!! Na pierwszy ogień wypróbowałam je w wersji mięsnej - z kurczakiem i oliwkami. Potem przyrządziłam w towarzystwie mnóstwa warzyw i suszonych moreli. W obydwu przypadkach kiszone cytryny nadały daniu niesamowity posmak, kwaśny i słony, orzeźwiający i lekko egzotyczny.... na moim blacie stoi właśnie 4 litrowy słój w którym aktualnie kisi się kilkanaście owoców i już wiem, że przyszły rok będzie należał właśnie do nich! ;) 





kiszone cytryny

składniki:
(na duży słój 4-5 litrowy)

- 12 cytryn do zakiszenia - ekologicznych, niewoskowanych 
- 6 cytryn do wyciśnięcia soku - ekologicznych, niewoskowanych
- 220 g soli gruboziarnistej - użyłam himalajskiej
- 1 laska cynamonu
- kilka listków laurowych
- przegotowana, ostudzona woda


Cytryny myjemy i parzymy wrzątkiem. Każdą z 12 cytryn kroimy na krzyż mniej więcej do 3/4 wysokości. Do nacięcia wsypujemy po 1 łyżeczce soli. Tak przygotowane owoce układamy ciasno w słoiku dodając cynamon oraz listki laurowe. Do naczynia dodajemy resztkę soli oraz sok z 6 cytryn - całość zalewamy przestudzoną, przegotowaną wodą tak, żeby każdy z owoców był całkowicie zakryty płynem. Słoik zakręcamy, stawiamy na talerzyku i przechowujemy w temperaturze pokojowej (najlepiej z dala od bezpośredniego słońca) przez ok.4 tygodnie, raz na jakiś czas potrząsając delikatnie zawartością. Po upływie około miesiąca cytryny przekładamy do lodówki (możemy je przełożyć do mniejszych słoików) - są już gotowe do spożycia!      



tadżin warzywny 
(wg przepisu z książki "WEGE" Jamie Oliver)


składniki:
(na 6 porcji)
- szczypta szafranu
- 0,5 litra wrzącej wody
- 4 ząbki czosnku
- kawałek imbiru (ok. 4cm), obranego
- oliwa
- 1 łyżeczka mielonego kuminu
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżka pasty z suszonych pomidorów lub pesto
- 2,5 kg różnych warzyw (np.marchewki, cukinii, bakłażana, dyni, pomidorów, papryki, czerwonej cebuli) pokrojonych w grubą kostkę
- 1 puszka ciecierzycy, odsączonej
- 100 g suszonych moreli, grubo pokrojonych
- 1 kiszona cytryna

do podania:
- ryż
- świeże zioła (pietruszka, kolendra)

Szafran zalewamy wrzącą wodą. Czosnek i imbir kroimy w cienkie plasterki i szklimy je w dużym garnku na 2-3 łyżkach rozgrzanej oliwy. W międzyczasie dosypujemy kumin oraz cynamon. Dodajemy pastę lub pesto, smażymy kilka minut i zalewamy szafranowym naparem. Dodajemy warzywa, ciecierzycę, morele oraz drobno pokrojoną kiszoną cytrynę (należy wybrać z niej najpierw pestki!). Całość gotujemy pod przykryciem, na niewielkim ogniu, przez ok.45 minut. W międzyczasie przygotowujemy ryż i zioła do podania.
Gotowy tadżin doprawiamy pieprzem oraz solą ( o ile jest taka potrzeba, kiszone cytryny są bardzo słone!), podajemy na gorąco.  




kurczak z kiszonymi cytrynami i oliwkami


składniki:

marynata
- 2 łyżeczki miękkiego masła
- 1 ząbek czosnku
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- szczypta pieprzu
- 1/3 łyżeczki mielonego imbiru
- 1/3 łyżeczki mielonej kolendry
- 1/3 łyżeczki mielonej ostrej papryki 

- kilkanaście podudzi z kurczaka

- 2 łyżki oliwy
- 2 średnie cebule
- 3 ząbki czosnku
- 1 kiszona cytryna
- 1/2 łyżeczki mielonego imbiru
- 1/2 łyżeczki mielonej ostrej papryki
- szczypta pieprzu
- szczypta cynamonu
- szczypta szafranu
- szczypta kardamonu
- ok.500 ml wody
- szklanka zielonych oliwek


Masło rozpuszczamy w rondelku, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i resztę przypraw marynaty. Całość dokładnie mieszamy. Marynatą nacieramy kurczaka (najlepiej w rękawiczkach kuchennych bo kurkuma mocno barwi!), umieszczamy go w szczelnie zamykanym naczyniu i odstawiamy na całą noc do lodówki. 
Piekarnik nagrzewamy do 190 stopni i w głębokim naczyniu zapiekamy kurczaka przez ok.50 minut. W międzyczasie patelni rozgrzewamy oliwę i szklimy drobno posiekane cebule oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodajemy drobno pokrojoną kiszoną cytrynę i przyprawy. Całość zalewamy wodą, dodajemy oliwki i dusimy pod przykryciem przez ok.15 minut. Zawartość patelni wylewamy do naczynia z kurczakiem. Danie zapiekamy kolejne 40-50 minut, aż kurczak się delikatnie zarumieni. Podajemy na gorąco z ulubionymi dodatkami.


Smacznego!

1 komentarz:

  1. 51 year-old Software Consultant Margit Rowbrey, hailing from Port McNicoll enjoys watching movies like "Resident, The" and Flower arranging. Took a trip to Thracian Tomb of Sveshtari and drives a Alfa Romeo Tipo 256 Cabriolet Sportivo. odwiedz strone

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...