poniedziałek, 26 listopada 2018

domowy chleb na zakwasie i pasta z sekretnym składnikiem!

Ostatnio u mnie warsztatowo! Kilka tygodni temu szkoliłam się w domowych sposobach na odporność, a w zeszłą niedzielę na tapecie były probiotyki, w tym głownie zdrowe kiszonki! W planach na najbliższe dni mam wykonanie kilku eksperymentalnych warzywnych słoików - mam nadzieję podzielić się wkrótce efektami. Tymczasem prezentuję dwa przepisy, które z dobrymi bakteriami również mają wiele wspólnego. To chleb z siemieniem na domowym zakwasie żytnim i receptura na rewelacyjną pastę na bazie słonecznika i... kapusty kiszonej! Wg mnie hit dekady! ;) Serio serio! Zapraszam!

pasta słonecznikowa z pieczarkami i kiszoną kapustą


składniki:
(na półlitrowy słoik)

- szklanka pestek słonecznika
- 1 średnia cebula (użyłam czerwonej)
- 1 ząbek czosnku (opcjonalnie)
- 5-6 średnich pieczarek
- duża garść kiszonej kapusty*
- świeżo zmielone sól i pieprz


Pół szklanki pestek słonecznika zalewamy wodą i pozostawiamy na noc, rano odsączamy (niekoniecznie bardzo rygorystycznie, trochę wody można pozostawić) i blendujemy na gładką masę. Drugie pół szklanki pestek prażymy i rozkruszamy w moździerzu, dodajemy do zmiksowanego słonecznika. Na patelni, na niewielkiej ilości oleju szklimy drobno pokrojoną cebulę, czosnek (jeśli używamy) i pieczarki, studzimy. Kapustę drobno siekamy. Wszystkie składniki pasty mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem. Jeśli wyjdzie zbyt sucha możemy dodać odrobinę oleju, oliwy lub choćby soku z kapusty.

* Zamiast kiszonej kapusty możemy również użyć drobno posiekanego kiszonego ogórka.


chleb pszenno-żytni z siemieniem lnianym
(wg przepisu z książki Elizy Murawskiej "O chlebie")


składniki:
(na dużą keksówkę 28-30cm) 

zaczyn:
- 30 g zakwasu żytniego
- 100 g mąki pszennej chlebowej, najlepiej typ 750
- 100 ml wody

ciasto:
- 100 g siemienia lnianego
- 180 ml wody
- 15 g świeżych drożdży
- 100 g mąki żytniej dowolnego typu
- 400 g mąki pszennej dowolnego typu
- 400 ml wody
- 2 płaskie łyżeczki soli

dodatkowo:
- olej do posmarowania formy
- otręby do oprószenia formy 


Składniki zaczyn mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na noc (12-16h). Siemię lniane zalewamy wodą i odstawiamy. Kiedy zaczyn będzie gotowy dodajemy do niego resztę składników, mieszamy drewnianą łyżką. Ciasto przekładamy do wysmarowanej olejem i obsypanej otrębami keksówki, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 30-60 minut (ciasto powinno wypełnić formę).
Piekarnik nagrzewamy do 210 stopni. Chleb skrapiamy delikatnie wodą i wstawiamy do pieczenia na 10 minut. Po tym czasie temperaturę zmniejszamy do 180 stopni i dopiekamy bochenek 40-50 minut, aż skórka się zarumieni, Chleb wyjmujemy w formy i studzimy. 


4 komentarze:

  1. Super, domowy chleb na zakwasie!!!! Nie ma nic lepszego :) !!!!! Moja siostra tez piecze chleb ale do zakwasy dodaje taki BioStarter (joy day) aby lepiej pracowało i wyrosło później ciasto!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nigdy o niczym takim nie słyszałam! Poczytam i dokształcę się :) A chleb na zakwasie faktycznie nie ma sobie równych!

      Usuń
  2. Bardzo ciekawi mnie jak smakuje taka pasta, chyba będę musiała spróbować :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest naprawdę świetna i radzę się szybko o tym przekonać :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...