czwartek, 21 maja 2015

pyszny sernik chałwowy

Za niecały tydzień Dzień Mamy. Jeśli tylko chcecie zrobić swoim rodzicielkom miły i smaczny prezent, upieczcie koniecznie ten sernik! Moja Mama uwielbia chałwę i jestem pewna, że deser okaże się dla Niej jednym z ulubionych z blogowego repertuaru. Ciasto nie jest trudne w wykonaniu (to dopiero mój 2 sernik w życiu i wyszedł bez problemów), a smakowe wrażenie pozostawia niezapomniane ;)

Dobrego dnia!



sernik chałwowy
(wg przepisu z Moje Wypieki)


składniki:
(na formę o średnicy 24cm)

spód
- 100 g ciastek pełnoziarnistych (np. herbatników)
- 40 g roztopionego masła 

masa serowa
- 800 g dwukrotnie zmielonego twarogu tłustego lub półtłustego
- 3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 4 duże jajka
- 125 ml śmietanki kremówki 36%
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii lub nasionka z 1 laski wanilii
- 300 g chałwy sezamowej, pokruszonej w palcach na nieduże kawałki

polewa chałwowa
- 150 g chałwy sezamowej
- 125 ml śmietanki kremówki 36% 
- 2-3 łyżeczki jasnego sezamu do posypania wierzchu ciasta


Spód: Ciastka kruszymy w blenderze i łączymy je z roztopionym masłem. Mokry "piaskiem" wysypujemy na dno tortownicy (wyłożone papierem do pieczenia), lekko ugniatamy i odstawiamy na bok. 

Masa serowa: Wszystkie składniki masy powinny być w temperaturze pokojowej. Piekarnik rozgrzewamy do 170 stopni. Twaróg miksujemy z cukrem. Dodajemy stopniowo po jajku, krótko ucierając masę po każdym z nich. Do masy wmiksowujemy śmietankę, mąkę i wanilię. Na koniec dodajemy pokruszoną chałwę i całość mieszamy szpatułką, aż sezamowe okruszki równomiernie się rozprowadzą. Masę przelewamy na ciasteczkowy spód, wyrównujemy. Ciasto pieczemy przez 1 godzinę i studzimy całkowicie w lekko uchylonym piekarniku.*

Polewa chałwowa: Chałwę kruszymy do małego garnuszka, zalewamy śmietanką i podgrzewamy (ciągle mieszając), aż masa nieco zgęstnieje. Jeśli chałwa nie zechce dokładnie się rozpuścić można całość zmiksować blenderem. Gładką masę chwilę studzimy po czym polewamy nią sernik. Wierzch ciasta posypujemy ziarenkami jasnego sezamu. Deser chłodzimy w lodówce minimum 12 godzin. 


Smacznego!

* Autorka proponuje upiec sernik z parą wodną - na najniższej półce piekarnika ustawiamy żaroodporne naczynie wypełnione wrzącą wodą, a formę z ciastem umieszczamy na najwyższym poziomie. Wypróbowałam tę wersję, ale uważam że i bez pary sernik wychodzi idealnie mokry - można więc spokojnie pominąć ten element.

3 komentarze:

  1. Jeśli przypadkiem by Mamie nie smakowało to ja chętnie przyjmę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mama już próbowała i bardzo Jej smakował :) Przy następnej okazji poczęstuję i Ciebie!

      Usuń
  2. 54 yr old Dental Hygienist Giles Goodoune, hailing from Guelph enjoys watching movies like Euphoria (Eyforiya) and Cryptography. Took a trip to Madriu-Perafita-Claror Valley and drives a XF. link strony

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...