niedziela, 25 października 2015

domowy kwas chlebowy

Kwas chlebowy pija się w naszym domu litrami. Ja nie jestem jego wielką fanką, za to Mąż i owszem! Dzisiejszy wpis to głównie Jego zasługa :) Odnalazł w starej (1930!), poczciwej książce Marii Disslowej recepturę na "chłodzący napój z chleba" i postanowił sprostać wyzwaniu. Efekt był bardzo zadowalający, znacznie lepszy i zdrowszy od sklepowych propozycji. Przygotowanie jest naprawdę niewymagające, a smak warty wypróbowania. Wszystkim miłośnikom kwasu bardzo polecamy realizację poniższego przepisu.

Dobrej, spokojnej niedzieli!

chłodzący napój z chleba "kwas"
(wg przepisu Marii Disslowej)


składniki:

- 35 dkg razowego chleba
- 6 litrów gorącej wody
- 1/2 kg cukru
- 6 dkg rodzynków bez pestek
- sok z 1/2 cytryny
- 2 dkg drożdży


"Użyć na kwas dobrego chleba razowego, wysuszonego i utartego, zalać w czystem naczyniu gorącą wodą i pozostawić, aż ostygnie, poczem wlać rozrobione w wodzie drożdże i pozostawić tak na 12 godzin; następnie przecedzić przez płótno do czystego naczynia, dodać rodzynków, cukru i soku z cytryny, wymieszać i pozostawić do następnego dnia, poczem porozlewać do butelek, dobrze zakorkować, wstawić do piwnicy. Gdy dłuższy czas ma być w przechowaniu, zabezpieczyć należy korki drutem, aby nie powysadzał je kwas węglowy, który wytworzy się w napoju. Napój jest chłodzący i smaczny, daje się dłuższy czas przechowywać."

uwagi po pierwszej domowej próbie:
Butelki należy wypełniać płynem maksymalnie do 3/4 ich objętości. Powinny one być dodatkowo wykonane z dobrego, grubego plastiku i mieć szczelne, solidne korki - inaczej łatwo o eksplozje ;) Szklane butelki z metalowym zapięciem i najzwyklejsze plastikowe po najtańszej wodzie nie zdały egzaminu. 
Napój najlepiej przechowywać w zimnym pomieszczeniu, choć jeśli mamy sprawdzony sposób na ich szczelne zamknięcie możemy go spokojnie trzymać w lodówce. 
Gotowy kwas jest dość intensywny w smaku, dlatego można dodatkowo rozcieńczać go wodą, np.gazowaną.  

Smacznego!

2 komentarze:

  1. Szklane butelki z metalowym zapięciem jak najbardziej się nadają. Najlepsze są te po piwie brązowe lub zielone. Nie kupować tych z białego szkła bo są tandetnie wykonane. Mają najczęściej plastikowe (zamiast porcelanowych korki), zbyt małe gumki lub wręcz są one silikonowe więc nie są wstanie utrzymać zawartości butelki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za podpowiedź! Zaraz lato i chętnie powtórzę ten przepis :) Lubię mocno schłodzony kwas chlebowy!

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...