czwartek, 27 października 2016

sernik dyniowy z korzenną nutą

To trzeci sernik, który zamieszczam na blogu. Jest zupełnie inny od chałwowego (KLIK) oraz tego z masłem orzechowym i solonym karmelem (KLIK). To trochę "cięższy" i bardzo jesienny przepis, który polubią fani korzennych smaków. Dynia jest tu mało wyczuwalna - po prostu nadaje koloru i podkreśla słodycz, a dzięki jej obecności wypiek jest odrobinę zdrowszy.
Ja się ostatnio w sernikach rozlubowałam i mam ochotę na inne wariacje więc wypatrujcie kolejnych propozycji :) 
P.S. Już jutro piątek! Dobrego weekendu.


sernik dyniowy z korzenną nutą
(wg przepisu z Moje Wypieki, z niewielkimi modyfikacjami)


składniki:
(na formę o średnicy 24cm)

spód
- 250 g herbatników 
- 80 g rozpuszczonego masła
- 1 łyżeczka przyprawy korzennej

masa serowa
- 1 kg twarogu półtłustego (zmielonego co najmniej dwukrotnie)
- 3 jajka
- 3 żółtka
- 2 łyżki soku z cytryny
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka mąki pszennej
- 190 g drobnego cukru
- 425 g puree z dyni*
- 2 łyżeczki przyprawy korzennej


Składniki na spód miksujemy w blenderze. Dno formy wykładamy papierem do pieczenia i wysypujemy na nie ciasteczkową masę, lekko uklepujemy i wstawiamy do lodówki na czas przygotowania reszty deseru. Piekarnik rozgrzewamy do 170 stopni.
Wszystkie składniki serowej masy powinny być w temperaturze pokojowej. Składniki umieszczamy w dużej misce i miksujemy na gładki krem - niezbyt długo, by sernik się nie napowietrzył. Formę ze schłodzonym herbatnikowym spodem owijamy dwukrotnie folią aluminiową (ciasto będzie pieczone w kąpieli wodnej), wylewamy do środka naczynia serową masę i całość umieszczamy w głębokiej blasze do pieczenia. Sernik wstawiamy do piekarnika, a na blachę wylewamy wrzątek (tyle ile się zmieści). Temperaturę obniżamy do 150 stopni i ciasto pieczemy przez 1 godzinę i 30 minut. Studzimy i chłodzimy w lodówce przez całą noc.


Smacznego!

* Dynię myjemy, kroimy na pół i wydrążamy z niej miąższ. Warzywo kroimy na grube plastry i umieszczamy je w żaroodpornym naczyniu. Pieczemy pod przykryciem w 180 stopniach przez około 1 godzinę. Dynię studzimy, obieramy ze skórki i miksujemy w blenderze. Świeże puree przechowujemy w lodówce do 5 dni. Możemy je również poporcjować i zamrozić. 

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...